3 תגובות

 1. שרון
  23 ביולי 2014

  אז בעצם אתם נותנים לערבים הוכחת שייכות למקום??? כיוון שאם כך הדבר.. בעברית שמה היה אמור להשתנות גם כן.. ל-נבלוס..

  הגב

  • א.קליין
   23 ביולי 2014

   ערב טוב לשרון, תודה על השאלה,

   יש הרואים בארץ ישראל בבואה של גוף האדם כאשר הראש נבחן לכרמל ככתוב בשיר השירים, ראשך עליך ככרמל, (ראשית התבואה נקראת כרמל, ראה רש”י בענין), ורכס הרי השומרון נבחן לגוף.

   כאשר הר גריזים, הוא השכמה הימנית של הגוף והר עיבל הוא השכמה השמאלית שלו. הר הגריזים נחשב להר הברכה, והר עיבל להר הקללה, כאשר העיר שכם שוכנת בעמק המחבר את שני ההרים.

   והיא הברכה שברך יעקב את בנו יוסף ונתתי לך שכם אחד על אחיך, כלומר ליוסף ניתן כוח החיבור והאחדות, לחבר את החסדים של הר גריזים הוא הר הברכה, ואת הגבורות של הר עיבל הוא הקללה, לכלל רחמים מלאים.

   לכן דוברי העברית שביננו קוראים לעיר שכם, מלשון שכם אחד על אחיך שהוא מקום הברית והחיבור, ואילו הערבים זוכרים את המקום כנבלוס, המקום שנעשתה בו נבלה.

   ויש האומרים כי שמה נבלוס, מלשון נובלת חכמה, כי ספירת החכמה נבחנת לצבע לבן, וכאשר היא משפעת אורה בתהליך האצלת האור, היא מאבדת את הלובן המקורי לטובת אודם הגבורות, כמו פרח שנובל מחוסר מים, לכן נקראת שכם נבלוס, כי שם נבלה תורה (סיפור דינה).

   כל טוב הצלחה וברכה

   הגב

 2. נבלוס
  15 באוקטובר 2016

  שמות מקומות ערביים רבים הם שיבושי שמות מימי האימפריה היוונית והאימפריות הרומית והביזנטית אחריה. נבלוס היא שיבוש ערבי למילה הרומאית נאפולי (Nea Polis, כלומר עיר חדשה), כשם שטרבלוס (tarablus) הוא שיבוש המילה היוונית טריפולי (עיר משולשת או שלוש ערים) ובאניאס הוא שיבוש המילה היוונית פאניאס (על שם האל היווני פאן), או איסכנדריה היא שיבוש המילה אלכסנדריה, ואיסטנבול היא שיבוש המילה קונסטנטינופול(יס), היא עירו של הקיסר קונסטנטין.

  הגב

השאר תגובה

חזור להתחלה