מה פרוש החידה מהאוכל יצא מאכל?

שלום לכולם,

שמשון משסה את האריה, רובנס 1628

מה פרוש החידה שחד שמשון לרעיו במשתה, מהאוכל יצא מאכל? ראשית כדי להבין את החידה יש לדייק בה ולומר כי המילה אוכל כוונתה כאן היא The eater, ולא The food, כלומר מהאוכל, מהכוח הפועל יצא מאכל.

נשאלת השאלה איך הגיע שמעון לחשוב על חידה שכזו, ויש לומר כי מהלך הארועים הווה השראה לחידה. וכך היו פני הדברים: שמשון ירד  עד כרמי תמתנה ופגש כפיר אריות ששאג לקראתו, באותה שעה נחה עליו רוח ה' והוא שסה אותו ללא עזרת כלים. כעבור ימים לאחר שחזר למקום ראה בתוך גווית האריה עדת דבורים אשר הפיקה ממנו דבש.

זה המקור לחידה, כלומר איך ייתכן כי מן האריה, שהוא האוכל The Eater, יצא מאכל - דבש. זוהי החויה של שמשון ממנה שאב את חידתו הידועה, כלומר איך הפך האובייקט לסובייקט, נשאלת השאלה למה מכוונת חידה זו ברוחניות, מה פירוש החידה מהאוכל יצא מאכל ברוחניות, או באנגלית: What does it mean that from the eater came something to eat in the spiritual sense?

ויש לומר כי ה^אוכל The eater, הוא הכח הפועל המופיע בדמות האריה, או אור החיה, או אות י' דשם הוי"ה, או ספירת חכמה, או עולם אצילות, והמאכל הוא אור הרוח, או אות ו' דשם הוי"ה, או ספירת תפארת, או עולם יצירה. ובפשטות יש לומר איך ייתכן כי אור החיה, שהוא אור עצמותו יתברך הוציא בשר, כלומר איך ייתכן שהרוחניות, שהיא מהות זכה כל כך הוציאה משהו כל כך גס עבה ונפסד כמו בשר, זו היתה חידת שמשון ברוחניות.

כל טוב לכולם ושנה טובה ומתוקה

כתיבת תגובה

השאר תגובה